הצטרפות לניוזלטר

קבלו עדכונים שוטפים לאימייל שלכם.

  שם

  אימייל

  הרצאות ופעילויות

  רוצים להזמין אותנו להרצאה, השתלמות או חוג בית?

  כתבו אלינו

  מחלת קורונה - מרכז מידע
  מידע על קורונה - בקישור הזה

  ישראל חוזרת להוביל במאבק נגד עישון בקרב בני נוער

  היום (ב') עשינו היסטוריה עולמית במלחמה בעישון, כשעברה בקריאה שניה ושלישית הצעת החוק לאיסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון.

  31.12.2018


  השינוי בחוק ימנע מאות מקרי מוות בכל שנה וצפוי להגן על בני נוער רבים מפני כניסה למעגל ההתמכרות. חקיקה זו מביאה את ישראל לחזית המאבק העולמי במוצרי העישון החדשים.

  עישון והמחלות הנגרמות על ידיו אחראים למותם של כ-8,000 אנשים בשנה בישראל. העישון מקצר את תוחלת החיים בכ-10 שנים בממוצע, וכמחצית עד שני שליש מהמעשנים ימותו בטרם עת. גם הניקוטין ממכר ביותר ומזיק, במיוחד על בני נוער הנחשפים אליו, ומהווה גורם להפרעות קשב וריכוז, מיגרנות, חוסר איזון רגשי והשפעות התנהגותיות נוספות. מרבית המדינות בעולם פועלות להפחתת עישון בכלל בקרב בני נוער בפרט, אולם בישראל, היעדר רגולציה מחמירה, והזנחת הנושא מבחינת חקיקה, פיקוח ואכיפה, גרמו בשנים האחרונות לעלייה במספרם של המשתמשים במוצרי עישון.

  החוק לאיסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון, אשר עבר זה עתה בכנסת בקריאה שניה ושלישית, מהווה מהפכה של ממש ברגולציה הקיימת בישראל בנושא המלחמה בעישון. התיקון לחוק, יוזמתם של חברי הכנסת איתן כבל, יהודה גליק ואיל בן ראובן, עבר למרות מאמצים רבים לסכל אותו על-ידי הלובי של חברות העישון.

   

  החקיקה מרחיבה את ההגדרה לעישון וכוללת גם מוצרי עישון הכוללים ניקוטין (סיגריות אלקטרוניות, דוגמת ג'ול) או מוצרים בהם הטבק אינו נשרף אלא מחומם ומאודה (דוגמת iQOS) ומחילה על המוצרים האלו את אותם כללי פיקוח ואכיפה הנהוגים לגבי סיגריות – הגבלת גיל, איסור חלוקה בחינם כאמצעי פרסומי ועוד. החקיקה תוביל להפחתת הנגישות של מוצרי עישון לבני נוער, כולל איסור על פרסום ושיווק באינטרנט וברשתות חברתיות והסתרת אמצעי העישון בדוכני מכירה כגון פיצוציות.

  311218שונה בחקיקה בישראל ייעשה שימוש ב"חפיסות האחידות" (Plain Packaging), אשר יושם בהצלחה במדינות שונות. מוצרי עישון יופצו אך ורק בקופסאות בצבע אחיד, כאשר מרבית שטח האריזה יציג אזהרה מפורטת על הסכנות שבעישון המוצר ואילו שם היצרן וסוג הסיגריה יצוינו בגופן אחיד על פני שטח קטן של האריזה. ישראל מהווה חלוץ מבחינה זו בעולם, שם חוקי החפיסות האחידות אינם חלים על סיגריות אלקטרוניות, אלא על מוצרי טבק בלבד.

   

  חקיקה זו מביאה את ישראל לחזית המאבק העולמי במוצרי העישון החדשים ומאפשרת לסגור את הפערים שקיימים ברגולציה ביחס לאמנה הבינלאומית למניעת עישון. החוק עדיין לא מושלם, והוא ידרוש עוד תוספות ועדכונים, במיוחד על מנת להתמודד עם הסכנות והפיתויים הנוספים  שמוצרי עישון מציבים בפני בני נוער.
  עמותת "מדעת" תמשיך להיות חלק מחזית המאבק כנגד עישון יחד עם ארגוני בריאות נוספים, לקדם בריאות מבוססת מדע ולהנגיש מידע מדעי ומקצועי עבור הציבור ועבור מקבלי ההחלטות.

   

  לקריאה נוספת:

  לנוסח החוק

  המחלה הבלתי מפורסמת של המעשנים

  האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

  פיתוח: דניאלה קרני-הראל

  עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


  תרומה לעמותת מדעת

  אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

  מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

  הפרטיות שלכם חשובה לנו
  האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

  Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת