הצטרפות לניוזלטר

קבלו עדכונים שוטפים לאימייל שלכם.

  שם

  אימייל

  הרצאות ופעילויות

  רוצים להזמין אותנו להרצאה, השתלמות או חוג בית?

  כתבו אלינו

  מחלת קורונה - מרכז מידע
  מידע על קורונה - בקישור הזה

  יותר אחריות, יותר הסברה – משנים את חוקי המשחק!

  מדעת גאה להיות שותפה בניסוח הצעת חוק ייחודית הנותנת פתרון מקיף לנושא החיסונים בישראל

  31.08.2018

  עמותת מדעת הפועלת לקידום בריאות הציבור גאה לסייע לחברי הכנסת יואל חסון ושולי מועלם בניסוח וקידום הצעת חוק ייחודית הנותנת לראשונה פתרון מערכתי מקיף לנושא החיסונים בישראל.

  מטרתה של הצעת החוק היא להבטיח את בריאות הילדים והציבור בישראל, באמצעות קידום ארבעה היבטים של נושא החיסונים: שירות קבלת חיסונים הזמין לכל; הסברה מקיפה; שקיפות מירבית לציבור ומקבלי ההחלטות; ואכיפה במקרים חריגים.

  ההצעה מדגישה את אחריותם של ההורים על ילדיהם, ואת תפקידו החשוב של משרד הבריאות בהסברה ובשקיפות אודות חיסונים. בעתות שגרה וחירום, חיסונים הם עמוד התווך של הרפואה המונעת ועל משרד הבריאות לעמוד בראש המאמץ לשמירה על בריאות הציבור.

  ד”ר גיל צ'פניק, שמוביל את מהלך החקיקה מצד עמותת מדעת, אומר: "מדובר בהצעת חוק ייחודית לעידוד חיסונים, אשר מנוסחת באופן שלא יגרום לפגיעה נוספת בילדים שהוריהם יסרבו לחסנם. ההצעה תדרוש ניהול מאגר המספק מידע שקוף ומדוייק של מידע אודות שיעור המתחסנים, כדי שיהיה ניתן למנוע התפרצויות מחלות בצורה שקולה, במקביל לאכיפה מידתית.
  ירידה בשיעור ההתחסנות באוכלוסיה עלולה לסכן את בטחונם הבריאותי של ילדי ישראל. הניסיון המקצועי מראה שכדי לשמור על שיעור התחסנות גבוה ולעודד את הציבור להתחסן, יש להבטיח הנגשת חיסונים במועד, הסברה ציבורית נרחבת, שקיפות ואכיפה מידתית – כל אלו באים לידי ביטוי בהצעת החוק."

  עיקרי הצעת החוק הנם:

  נגישות

  • המדינה תבטיח נגישות לקבלת שירותי חיסונים לכל אזרחיה.

  הסברה

  • המדינה תספק הסברה מקיפה על חיסונים, יעילותם ובטיחותם, על מנת לבסס את אמון הציבור ולתת מענה לחששותיו.

  שקיפות

  • הקמת מאגר מידע לאומי אודות נתוני התחסנות שיקיף את כל אוכלוסיית ישראל, ויאפשר לקבל מידע ברמת ישוב ומוסד חינוכי, על מנת לזהות בזמן אמת כיסים של שיעור חיסונים נמוך שעלולים לסכן את בריאות הציבור.

  אכיפה

  • חיוב ההורים לקחת אחריות על החלטותיהם שלא לחסן, למול המשמעויות הבריאותיות וההשלכות של החלטה זו.
  • הפעלת סנקציה כלכלית מידתית שתופעל על ההורים, מבלי לפגוע בילדים עצמם או בזכותם לחינוך.
  • מתן סמכות למדינה להפעיל צעדים חריגים, כולל הרחקת ילדים לא מחוסנים ממוסדות חינוך, בהינתן חשש ממשי של התפרצות מחלות עקב כיסוי חיסוני נמוך.

  אדוה לוטן, מנכ"לית העמותה, הוסיפה: "עמותת מדעת פועלת כבר כמה שנים בנושא חיסונים כאלמנט מרכזי בבריאות הציבור, מתוך הבנה שישנם לא מעט הורים שמהססים או חוששים מפני מתן חיסונים. עמותת מדעת פועלת להנגשה של ידע בנושא, כדי שהורים יוכלו לקבל החלטות על בסיס מידע אמין ומהימן.
  אנחנו מברכים על העניין הציבורי הרב בנושא חשוב זה. בתקופה האחרונה פורסמו יוזמות פרטיות וציבוריות להתנות כניסת ילדים לגנים פרטיים במתן חיסון, אולם לנו חשוב לקדם חקיקה מקיפה שתגן על זכויותיהם של כל ילדי ישראל המתחנכים בחינוך הציבורי ומתוך ראייה ארוכת טווח של בריאות הציבור.
  אנחנו קוראים לארגוני הרופאים לאמץ את הצעת החוק אשר אנחנו מאמינים כי תיתן את הפתרון האופטימלי ליצירת דיאלוג מבוסס מידע מהימן אודות חיסונים עם הציבור, תאפשר נגישות מלאה לשירותים רפואיים ותעסוק בקידום בריאות הציבור בחברה הישראלית על כל רבדיה."

  להצעת החוק

  האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

  פיתוח: דניאלה קרני-הראל

  עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


  תרומה לעמותת מדעת

  אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

  מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

  הפרטיות שלכם חשובה לנו
  האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

  Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת