הצטרפות לניוזלטר

קבלו עדכונים שוטפים לאימייל שלכם.

  שם

  אימייל

  הרצאות ופעילויות

  רוצים להזמין אותנו להרצאה, השתלמות או חוג בית?

  כתבו אלינו

  מחלת קורונה - מרכז מידע
  מידע על קורונה - בקישור הזה

  דוח מבקר המדינה – טיפול מערכת הבריאות במחלות מתפרצות ומתחדשות

  דוח מבקר המדינה מתפרסם בעיצומו של מגיפת הקורונה, משבר בריאותי כלל עולמי חריף. לכאורה זהו אירוע של פעם במאה שנה, אבל במציאות – מדובר בתרחישי חירום צפויים שעל המדינה להיערך אליהם. 

  הדוח מצביע על כשלים והערכות לא שיטתית מצד המדינה. חמור מכך, סקירת התפרצות החצבת רק לפני שנה וחצי מצביעה על בעיות חמורות שעמותת מדעת מתריעה עליהן כבר שנים: העדר תוכנית סדורה, פערים קשים בכח אדם רלוונטי, פערי מידע המקשים על קבלת החלטות בזמן אמת, היעדר מערך הסברה והתמודדות עם התנגדויות בציבור וכן נגישות נמוכה לשירותי בריאות הציבור בקרב אוכלוסיות מסוימות. בחלקם הגדול, אלו פערים שדוחות קודמים של מבקר המדינה הצביעו עליהם ולא תוקנו. 

  הצוותים חסרי אונים במערכה הזאת ותנו לי לבשר לכם את החדשות הרעות – היא עוד לא התחילה.– ד. רופא בחדר מיון
  התפרצות החצבת בשנת 2018 התרחשה בתנאים כמעט אידיאליים מבחינת המדינה: קיום חיסון יעיל ושיעור התחסנות כללי גבוה יחסית, והתראה ארוכה מראש על הצפי להתפרצות בישראל.
  הקשיים שהתעוררו במהלך ההתמודדות עם התפרצות החצבת היו צריכים לשמש כתמרור אזהרה גדול לגבי מה שעלול לקרות באירוע של התפרצות מגיפה בתנאים קשים יותר. 

   

  פרויקט מכתבים לבריאות שלח במהלך השנים מאות מכתבים למשרדי הבריאות, האוצר, וראש הממשלה שהגיעו גם ממטפלים וגם ממטופלים, שלא זכו לשום תשובה משמעותית.
  בימים אלה אנחנו ממשיכים לקבל עדויות של רופאים מתוך המערכת, והן לא מפתיעות לצערנו:
  "אותה תמונה בכל מקום.
  אין ציוד מיגון, אין הנחיות ברורות מה לעשות, אין הנחיות לעתיד.
  הצוותים חסרי אונים במערכה הזאת ותנו לי לבשר לכם את החדשות הרעות – היא עוד לא התחילה."
  (מתוך עדותו של ד', רופא בחדר מיון)

  אחרי שנים של התראות כשעמדנו על פי התהום, עכשיו נראה שאנחנו כבר בנפילה חופשית ורק רואים את התחתית מתקרבת במהירות.

  הקשיים שהתעוררו במהלך ההתמודדות עם התפרצות החצבת היו צריכים לשמש כתמרור אזהרה גדול לגבי מה שעלול לקרות באירוע של התפרצות מגיפה בתנאים קשים יותר
  מדעת פועלת בשנים האחרונות לגישור על פערים קשים של הסברה והנגשת מידע לציבור הרחב וכן בסיוע וליווי לאנשי המקצוע. לצד זה אנחנו פועלים באמצעים שונים, כולל קידום חקיקה, על מנת להבטיח את הביטחון הבריאותי של כל אזרחי ישראל בעיתות שגרה ובעיתות חירום. כל פתרון חייב לכלול התייחסות לנגישות השירותים בתיקצוב מלא והשלמת תקנים בטיפות חלב; להסברה והנגשת מידע לציבור הרחב; בניהול מערך איסוף מידע מקיף, שלם ושקוף המאפשר קבלת החלטות ציבוריות; ובהפעלת כלי אכיפה ותימרוץ רלוונטיים.  

   

  אנו בעמותת מדעת ובפרויקט מכתבים לבריאות קוראים למדינת ישראל לפעול מיידית להשלמת הפערים הקיימים במערך בריאות הציבור.
  המשבר הנוכחי אינו מעלים את יתר איומי בריאות הציבור אלא רק מחריף אותם, וחובה לטפל בפערי התקציב וכח האדם על מנת למנוע פגיעה כפולה בבריאות הציבור בישראל. 

   

  להורדת ההודעה

  האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

  פיתוח: דניאלה קרני-הראל

  עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


  תרומה לעמותת מדעת

  אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

  מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

  הפרטיות שלכם חשובה לנו
  האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

  Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת