הצטרפות לניוזלטר

קבלו עדכונים שוטפים לאימייל שלכם.

  שם

  אימייל

  הרצאות ופעילויות

  רוצים להזמין אותנו להרצאה, השתלמות או חוג בית?

  כתבו אלינו

  מחלת קורונה - מרכז מידע
  מידע על קורונה - בקישור הזה

  הקדמת חיסוני שעלת בתינוקות באזור ירושלים בעקבות התפרצות שעלת

  מתחילת השנה נפטרו שלושה תינוקות באזור ירושלים לאחר שחלו בשעלת וקרוב ל-500 איש לקו במחלה. המחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות מתחת לגיל שנה. כדי לנסות להגן על התינוקות ולבלום את ההתפרצות הוחלט על הקדמת החיסון לתינוקות וצמצום משך הזמן בין מנות החיסון.

  מתחילת שנת 2015 חלו במחלת השעלת קרוב ל-500 איש מירושלים והסביבה. מקרב החולים שלושה תינוקות מתו מהמחלה ועשרות תינוקות אחרים נזקקו לאשפוז. המחלה מסוכנת מאוד בתינוקות צעירים ובין תינוק אחד לשניים מכל 100 תינוקות חולים ימותו מהמחלה אף אם יקבלו את הטיפול הרפואי הטוב ביותר.

  הורים מודאגים מאזור ירושלים פנו לעמותת מדעת, לאחר שהוקדמו חיסוני השעלת  של ילדיהם, כדי לברר מדוע הוחלט להקדימם והאם יש מקום לחשש.

  העמותה יצרה קשר עם ד"ר ניצה אברמסון, סגנית רופאת מחוז ירושלים במשרד הבריאות, שהסבירה כי הסיבה להקדמת החיסונים נגד שעלת "היא פגיעותם של התינוקות הקטנים מהמחלה. מחלת השעלת עלולה להיות קשה ומסוכנת בתינוקות מתחת לגיל שנה, ובאופן מיוחד בתינוקות הצעירים מגיל חצי שנה., ולאור זאת החליטה לשכת הבריאות המחוזית ירושלים על הקדמת סדרת החיסונים נגד שעלת בתינוקות בהתאם להנחיית אגף האפידמיולוגיה במשרד הבריאות.

  "שיעור גבוה של תחלואה בקהילה מעמיד את האוכלוסייה באותה קהילה בפני סיכון גבוה של חשיפה למחלה. בתינוקות, כאמור, חשיפה זו עלולה להוות סכנת חיים. הקדמת גיל החיסון וצמצום משך הזמן בין מנות החיסון מביאים את התינוקות בסיכון מהר יותר למצב בו הם מחוסנים בפני המחלה". החיסון הראשון ניתן לתינוקות בגיל שישה שבועות, במקום בגיל חודשיים, ומשך הזמן בין שתי מנות החיסון הבאות צומצם לארבעה שבועות בין מנה למנה, במקום שמונה שבועות.

  חיסון נגד שעלת שניתן כבר בגיל שישה שבועות אמנם יעיל פחות מחיסון שניתן בגיל חודשיים, אך בשעת התפרצות שעלת עדיף להתחיל ולחסן תינוקות בגיל המוקדם ביותר האפשרי כדי להשלים את סדרת החיסונים במהירות ולספק לתינוקות הגנה מפני המחלה הקטלנית. נוסף לכך, מומלץ כרגיל שכל אישה הרה תתחסן נגד שעלת בין השבוע ה-27 לשבוע ה-36 להיריון, כדי שנוגדנים לשעלת יעברו לעובר דרך השליה ויגנו עליו מפני המחלה עם היוולדו ועד להשלמת סדרת החיסונים הנדרשת. כמו כן, חיסון האם מונע ממנה לחלות במחלה ולהדביק את התינוק בעצמה.

  מחלת השעלת היא מחלה מדבקת ביותר הנגרמת על ידי החיידק Bordetella pertussis. היא מתבטאת בהתקפי שיעול קשים שיכולים להימשך שבועות רבים ועלולה לגרום להקאות, לשבירת צלעות ואף לדלקת מוח. חולה אחד מכל 1,500 ימות מהמחלה וכאמור היא קטלנית בהרבה בתינוקות צעירים. טיפול אנטיביוטי נגד החיידק לא מקצר את משך המחלה, אך מונע את הידבקות הסביבה בשעלת. הטיפול הטוב ביותר נגד המחלה הוא טיפול מונע – חיסון.

   

  האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

  פיתוח: דניאלה קרני-הראל

  עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


  תרומה לעמותת מדעת

  אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

  מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

  הפרטיות שלכם חשובה לנו
  האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

  Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת