הצטרפות לניוזלטר

קבלו עדכונים שוטפים לאימייל שלכם.

שם

אימייל

הרצאות ופעילויות

רוצים להזמין אותנו להרצאה, השתלמות או חוג בית?

כתבו אלינו

מחלת קורונה - מרכז מידע
מידע על קורונה - בקישור הזה

התפרצות דבר במדגסקר- אזהרת מסע

בעקבות התפרצות דבר במדגסקר, משרד הבריאות פרסם אזהרת מסע

בתחילת אוקטובר ארגון הבריאות העולמי הודיע על התפרצות מחלת הדֶבֶר במדגסקר. זוהי מחלה הנגרמת על ידי חיידק וניתנת לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה. המחלה נפוצה באזורים נרחבים בעולם, כולל מדגסקר.

בכל שנה יש התפרצות של דֶבֶר באי מדגסקר, אולם הפעם המחלה הגיעה לאזורים בהם היא מעולם לא התפרצה. מתחילת ההתפרצות התגלו מעל 800 מקרים של המחלה, וכמעט 70 אנשים מתו ממנה.

למחלה יש שלוש תצורות – דבר חבורות, דבר ריאתי ואלח דם. דבר חבורות הוא התצורה ה"קלאסית", ובה האדם סובל מחום ומהתנפחות של קשריות לימפה במפשעות ובבתי השחי. דבר ריאתי מתפתח כאשר חיידק הדֶבֶר מגיע לריאות וגורם לדלקת ריאות. זוהי תצורה מדבקת במיוחד, וקטלנית יותר.

דֶבֶר חבורות מועבר ממכרסמים קטנים לבני אדם על ידי עקיצת פרעוש. דֶבֶר ריאתי עובר בין בני אדם כאשר אדם חולה משתעל על אדם בריא, וכך החיידקים מועברים מאדם אחד לשני.

במדגסקר רוב המקרים הם של דבר ריאתי, מה שגורם להתפשטות המהירה של המגיפה.

קובץ:Madagascar on the globe (Africa centered).svgהשבוע גם משרד הבריאות הישראלי פרסם אזהרה לנוסעים למדגסקר, כולל המלצות לגבי שימוש בחומרים דוחי חרקים והגעה לטיפול אנטיביוטי מוקדם ככל הניתן. השימוש בדוחה חרקים נועד על מנת למנוע את עקיצת הפרעוש, והטיפול האנטיביוטי המוקדם נועד לטפל במחלה ולמנוע סיבוכים ותמותה.

חשוב לדעת שכרגע מדגסקר לא נמצאת תחת סגר. עם זאת הסיכוי שהמחלה תגיע לישראל נמוך במיוחד.
בכל מקרה של מגע עם אדם שהגיע ממדגסקר, המדווח על חום ושיעול, מומלץ להגיע לבדיקה רפואית במהירות.

מקורות והרחבה

  1. דוחות של ארגון הבריאות העולמי
  2. מידע על המחלה וההתפרצות, המרכז האמריקאי למניעת מחלות