לקבלת עדכונים במייל

הכניסו את פרטיכם לקבלת הודעות ועדכונים שוטפים

  שם

  אימייל

  מחלת קורונה - מרכז מידע
  מידע על קורונה - בקישור הזה

  מדיניות אחראית בהתמודדות עם מגפת הקורונה – נייר עמדה

  י"ג בשבט תשפ"ב, 15 בינואר 2022

  לכבוד:
  מר נפתלי בנט
  ראש ממשלת ישראל
  ירושלים

   

  שלום רב,

  הנדון: מדיניות אחראית בהתמודדות עם מגפת הקורונה

  הימים האלו קשים ומאתגרים, מזכירים את ראשית המגיפה מבחינת אי-הוודאות הגבוהה. שוב ושוב פוגעים גלי התחלואה בשגרת החיים של תושבי ישראל. הציבור עייף ומרגיש שגם מקבלי ההחלטות חסרי אונים. נדמה שיותר קל היום להקשיב למיואשים שאומרים שהגל ישטוף אותנו, או למי שמאמצים אופטימיות חסרת כל בסיס. אולם למדינת ישראל ניסיון עשיר בהתמודדות עם מצבי חירום קשים ואף ארוכים, וכיום יש לנו יותר ידע ויותר כלים להתמודד עם המגיפה העולמית. לכן אנו, החתומים מטה, קוראים לממשלת ישראל לפעול, לגלות אחריות ומעורבות פעילה בשמירה על בריאותנו הפיזית והנפשית, לא להיכנע ולא לחדול מהדאגה לבריאות הציבור.

  ההתפשטות חסרת התקדים של וריאנט האומיקרון בארץ מציבה אתגר משמעותי בפני בתי החולים ורפואת הקהילה, בפרט בימים בהם ישראל סובלת גם מתחלואת החורף ה"שגרתית", שפעת ומחלות נשימתיות נוספות [1]. נראה כי אומיקרון הוא וריאנט אלים פחות מזה שקדם לו, אך זה לא הופך אותו לנטול סיכונים – בעיקר בגלל היותו מאוד מדבק [2], ויש להתייחס אליו כאל איום קיים ומשמעותי, וחשוב לזכור שישנם גם סיכונים ארוכי טווח שהמחלה נושאת, בפרט בילדים.

  קיומו של חיסון המגן מפני מחלה קשה מהווה הבדל דרמטי ביחס למצב עמו התמודדנו במהלך השנה הראשונה למגיפה. אולם, נכון להיום, החיסון אינו זמין לילדים מתחת לגיל 5 וגם בקרב בני גילים אחרים אוכלוסייה לא קטנה אינה מחוסנת. בנוסף, יש לזכור שחיסון אינו מהווה הגנה מוחלטת, במיוחד כנגד זן האומיקרון. גם אדם מחוסן עדיין נמצא בסיכון לסבול ממחלה קשה, מוות או סיבוכים מאוחרים.

  כל עוד זה המצב, חשוב לפעול כדי למנוע השתוללות של המחלה ולהקטין את הפגיעה שלה בציבור הישראלי, בעיקר באמצעות חיסונים, צמצום מגעים, עטית מסכות וקטיעת שרשראות הדבקה ככל הניתן. אלו אמצעים שנמצאו שוב ושוב יעילים כנגד נגיף הקורונה כיוון שהם תואמים את המאפיינים שלו: נגיף המועבר בהדבקה טיפתית ואשר ההדבקה בו עלולה להתרחש בשלב מוקדם, עוד לפני הופעת תסמינים (אם בכלל יופיעו).

  בגלל מאפיינים אלו של שונות בביטוי המחלה המדבקת, לא ניתן לבסס את ההנחיות לציבור על הופעת התסמינים או היעדרם, מאחר שאדם עשוי להיות מדבק טרם הופעת תסמינים (Presymptomatic) או בהיותו בעל תסמינים קלים מאוד, שכמעט ואינם מובחנים (Pauci Symptomatic) [4,3], ולכן הנחיות הבידוד בעולם אינן מבחינות בין אלו עם תסמינים או בלעדיהם, טרם היותם מאומתים [6,5]. המלצות אלו דינמיות ומושפעות מנתונים הנאספים בשטח ובעולם הרחב, ועשויות להשתנות אם יתקבל מידע תומך רלוונטי.

  לפיכך, המלצות לשינוי מדיניות בדיקות ובידודים באופן שיפגע ביכולת לזיהוי מוקדם של אנשים הנושאים את הנגיף ועלולים להדביק אחרים, או שחרור מוקדם מבידוד בשלב שאדם מאומת עדיין יכול להדביק את סביבתו, הן המלצות מסוכנות וחסרות אחריות. חשוב להישמר מניסיון מלאכותי להפריד בין התנהלותם של אלו השייכים לאוכלוסייה בסיכון לבין הציבור הכללי, מאחר שכולנו מכירים ונפגשים עם אנשים הנמצאים בסיכון גבוה החשופים להדבקה, אם מאחר שאינם מחוסנים מפאת גילם, או מכיוון שמערכת החיסון שלהם אינה במיטבה והם עשויים שלא להיות מודעים לכך.

  זכינו לחיות במדינה עם מערכת בריאות מתקדמת, בה הוקם מערך בדיקות איכותי ויעיל בהשקעה עצומה, המסוגל לתת מענה לצרכי ההתמודדות עם גלי התחלואה. שימוש נכון בבדיקות ה-PCR ובדיקות האנטיגן המוסדיות לטובת הגנה על אוכלוסיות חשופות יותר או שנמצאות בסיכון, כפי שאף מומלץ ע"י ארגון הבריאות העולמי [7], ושילוב הבדיקות הביתיות כצעד מוקדם באוכלוסייה המחוסנת, צריך להיות חלק מסל הפתרונות להתמודדות עם המגיפה, לצד המשך חיזוק מערכי הבריאות בקהילה, בתי החולים ומערך החירום. כמובן שיש להתייחס לתוצאות הבדיקות החיוביות ולהמשיך להקפיד על בידוד עד החלמה ולעודד את מי שנמצאו חיוביים לקטוע את שרשרת ההדבקה על ידי הודעה למי שאולי נחשפו אליהם.

  בעתיד אופטימי, לאחר שהמחלה תשכך או תהפוך לפחות קטלנית, סביר שיהיה שינוי הגיוני במדיניות הבדיקות וקטיעת שרשראות ההדבקה, אולם כעת לא זה הזמן לעצום עיניים ולהתעלם מהמציאות בה יש פנדמיה שכבר גבתה מחיר גבוה בנפש, בישראל ובעולם. אנו ערים להדבקה המסיבית המתרחשת עתה, וחוששים כי בעתיד מדיניות הבידודים תצטרך להשתנות, אך מדיניות כזו תתקבל לאחר דיון שקול בוועדות המתאימות לאור נתונים חדשים.

  אין לנו את הפריבילגיה לטמון את הראש בחול ולקוות שהכל יהיה בסדר. בפתח שנת 2022, ישראל ויתר מדינות העולם צריכות להחליט מהי האסטרטגיה המתאימה להמשך ההתמודדות ארוכת הטווח. כולנו תקווה שבהמשך נוכל להתייחס למחלה כאל שפעת עונתית, להתחסן בהתאם לתוכנית החיסונים ולהקפיד להישאר בבית כשאנחנו מרגישים לא טוב – אולם אנחנו לא נמצאים שם היום.

   

  בברכה,

  אדוה לוטן

  יו"ר הועד המנהל,

  עמותת מדעת

  ד"ר אורי לרנר (PhD)

  מנהל מקצועי,

  עמותת מדעת

  פרופ' גליה רהב

  יושבת ראש

  האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות

  העתקים:

  • מר ניצן הורוביץ, שר הבריאות
  • חה"כ בני גנץ, סגן ראש הממשלה ושר הביטחון
  • חה"כ יאיר לפיד, ראש הממשלה החליפי, שר החוץ והשר לנושאים אסטרטגיים
  • מר אביגדור ליברמן, שר האוצר
  • מר גדעון סער, שר המשפטים
  • גב' איילת שקד, שרת הפנים
  • מר עמר בר לב, השר לבטחון הפנים של ישראל
  • גב' אורנה ברביבאי, שרת הכלכלה והתעשייה
  • מר זאב אלקין, השר לירושלים ומורשת של ישראל
  • גב' אורית פרקש-הכהן, שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה
  • מר מתן כהנא, השר לשירותי דת
  • חה"כ יפעת שאשא ביטון, שרת החינוך
  • חה"כ עידית סילמן, יו"ר ועדת הבריאות
  • חה"כ אלינה ברדץ' יאלוב, חברת ועדת הבריאות
  • חה"כ אחמד טיבי, חבר ועדת הבריאות
  • חה"כ אלון טל, חבר ועדת הבריאות
  • חה"כ יעקב ליצמן, חבר ועדת הבריאות
  • חה"כ טטיאנה מזרסקי, חברת ועדת הבריאות
  • חה"כ עלי סלאלחה, חבר ועדת הבריאות
  • פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות
  • ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות
  • פרופ' סלמאן זרקא, ממונה הקורונה
  • ד"ר אמיליה אניס, מנהלת האגף לאפידמיולוגיה, משרד הבריאות
  • פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל

  מקורות מידע:

  1. דו"ח ניטור תחלואה דמויית שפעת, ינואר 2022
   https://www.gov.il/BlobFolder/reports/flu-01012022/he/files_weekly-flu-corona_flu_he_flu_01012022.pdf
  2. Risk assessment for SARS-CoV-2 variant: Omicron VOC-21NOV-01 (B.1.1.529), UK Health Security Agency, January 2022
   ttps://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1046614/12-january-2022-risk-assessment-SARS-Omicron_VOC-21NOV-01_B.1.1.529.pdf
  3. Gao W, Lv J, Pang Y, Li L. Role of asymptomatic and pre-symptomatic infections in covid-19 pandemic BMJ 2021 doi:10.1136/bmj.n2342
   https://www.bmj.com/content/375/bmj.n2342
  4. Qiu X, Nergiz AI, Maraolo AE, Bogoch II, Low N, Cevik M. The role of asymptomatic and pre-symptomatic infection in SARS-CoV-2 transmission-a living systematic review. Clin Microbiol Infect. 2021 doi: 10.1016/j.cmi.2021.01.011.
   ttps://www.clinicalmicrobiologyandinfection.com/article/S1198-743X(21)00038-0/fulltext
  5.  ECDC Guidance on quarantine of close contacts to COVID-19 cases and isolation of COVID-19 cases, in the current epidemiological situation, 7 January 2022
   https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/prevention-and-control/quarantine-and-isolation
  6. CDC Updates and Shortens Recommended Isolation and Quarantine Period for General Population
   https://www.cdc.gov/media/releases/2021/s1227-isolation-quarantine-guidance.html
  7. Recommendations for national SARS-CoV-2 testing strategies and diagnostic capacities. Interim guidance 25 June 2021
   https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/342002/WHO-2019-nCoV-lab-testing-2021.1-eng.pdf

  האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

  פיתוח: דניאלה קרני-הראל

  עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


  תרומה לעמותת מדעת

  אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

  מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

  הפרטיות שלכם חשובה לנו
  האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

  Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת