לקבלת עדכונים במייל

הכניסו את פרטיכם לקבלת הודעות ועדכונים שוטפים

  שם

  אימייל

  מחלת קורונה - מרכז מידע
  מידע על קורונה - בקישור הזה

  צעד ראשון לפיתוח חיסון נגד זיבה?

  כותב: נעם לויתן

  לאחר השלמת שלבי פיתוח החיסונים, מחקרי הבטיחות ושיווקם, ממשיכים לעקוב אחריהם כדי לוודא שאין תופעות לוואי נדירות. בזכות בדיקות אלו אנו יודעים שהחיסון נגד HPV בטוח ביותר, ובזכותן חיסון הרוטה הישן הורד מהמדפים והוחלף בחיסון חדש ובטוח יותר.
  מעקב מסוג זה העלה תופעת לוואי מעניינת של אחד מתרכיבי החיסון נגד מנינגוקוק ("החיידק האלים"). החיסון מגן מפני החיידק Neisseria meningitidis הגורם לדלקת קרום המוח. בין השנים 2006 ל-2011 החיסון ניתן בניו-זילנד כדי לבלום מגפה שנגרמה ממנינגוקוק מזן B. מעקב אחרי האוכלוסייה בניו-זילנד חשף תופעה לא צפויה – ירידה במקרי הזיבה באי.
  שכיחות מחלת המין נמצאת בעלייה מתמדת בניו-זילנד ובכל העולם, אולם בין השנים 2006 ל-2011 חלה ירידה במקרי הזיבה. תופעה דומה התרחשה גם בקובה ובנורבגיה לאחר שהחלו לחסן נגד מנינגוקוק מזן B. על פי ההערכות, החיסון נגד זן זה של מנינגוקוק הפחית ב-30% את הסיכוי של המחוסנים להידבק בזיבה, בהשוואה ללא מחוסנים.
  החיידק הגורם לזיבה הוא Neisseria gonorrhoeae, קרוב משפחה של המנינגוקוק. לשני החיידקים דמיון גנטי רב, וככל הנראה דמיון זה הוא שמקנה למחוסנים את ההגנה בפני דלקת קרם המוח ומחלת המין.
  עד עתה לא הצליחו לפתח חיסון נגד זיבה, אך תופעת הלוואי החיובית של החיסון למנינגוקוק B מעוררת תקוות חדשות לחיסון כזה. חשיבותו של החיסון לזיבה רבה – החיידק עמיד לרוב הטיפולים הקיימים וככל הנראה בעוד כחמש שנים כבר לא נוכל להשמידו באמצעות אנטיביוטיקה.

  ההגנה הטובה ביותר מפני זיבה, במיוחד כשהיא תהפוך לעוד מחלת מין חשוכת מרפא, היא מניעה: שימוש בקונדום ואולי בעתיד הקרוב – חיסון.

  מקורות ומידע נוסף:

  1. תקציר המחקר באתר ה-CDC
  2. דיווח חדשותי של OTG
  3. נצחון הזיבה – על זיבה עמידה לאנטיביוטיקה

  האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

  פיתוח: דניאלה קרני-הראל

  עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


  תרומה לעמותת מדעת

  אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

  מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

  הפרטיות שלכם חשובה לנו
  האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

  Midaat © 2024 | מדעת - למען בריאות מושכלת