אודות RSV

RSV או HRSV – קיצור של Human Respiratory Syncytial Virus – הוא וירוס בעל מעטפת ממשפחת ה-Paramyxoviridae.

וירוס ה-RSV הוא מחולל מחלות משמעותי בעיקר בילדים, והגורם המרכזי למחלה בדרכי הנשימה התחתונות בתינוקות קטנים (1-6 חודשים). הוא מופיע בעיקר בסוף הסתיו, וכן במהלך החורף והאביב. במוסדות כמו פעוטונים אחוזי ההדבקה מתקרבים ל-100%. עד גיל שנתיים, כמעט כל הילדים נדבקו בווירוס זה.

RSV אחראי לרבע מהאשפוזים של תינוקות ופעוטות בגלל דלקת ריאות וכמעט שלושה-רבעים מהאשפוזים בגלל ברונכיטיס (דלקת סימפונות).

הדבקה ב-RSV

וירוס ה-RSV אחראי לכרבע מאשפוזי הפעוטות בגלל דלקת ריאות

RSV עובר מאדם לאדם בצורה מאוד יעילה – בזמן התפרצות במחלקת ילדים כרבע מהצוות הרפואי עלול להדבק בווירוס. בין אחים ואחיות כמעט 40% מהמשפחה ידבקו אם אחד מבני המשפחה חלה. ההדבקה היא במגע קרוב, כולל במגע בעיניים ובאף.

הווירוס יכול לעבור גם בחלקיקי אוויר גדולים בשיעול ועיטוש אבל לא עובר טוב בחלקיקי אוויר קטנים. תקופת הדגירה היא 4-6 ימים, ונשא המחלה יכול להמשיך להדביק גם יותר משבועיים כשמדובר בילדים (פחות מכך במבוגרים).

בניגוד לווירוסים אחרים, הדבקה חוזרת בווירוס היא נפוצה, ולכן גם מבוגרים חולים, למרות שכמעט כולם חלו בילדותם.

מהלך המחלה וסיבוכיה

בתינוקות הווירוס גורם לרוב למחלה בדרכי הנשימה התחתונות, כולל דלקת ריאות. המחלה בדרך כלל תתבטא בחום נמוך, נזלת ובדרך כלל גם שיעול בנשימה. ההחלמה היא הדרגתית ונמשכת שבוע-שבועיים.

בילדים גדולים ומבוגרים, המחלה קלה בהרבה מאשר בתינוקות ולרוב מתבטאת בהצטננות, כאב גרון ושיעול. במקרים רבים המחלה תתבטא גם בחולשה, כאב ראש וחום.

בקרב קשישים (בעיקר כאלו שמאושפזים במוסדות סיעודיים) ובקרב אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה הווירוס עלול לגרום למחלה קשה בדרכי הנשימה התחתונות, כולל דלקת ריאות. מחלה קשה כזו עלולה להתבטא בנשימה מהירה, קושי בנשימה ואפילו הפסקת נשימה.

בפגים ובתינוקות עם מחלת לב מולדת, פגיעה כלייתית או דיכוי חיסוני המחלה נוטה להיות קשה במיוחד ועלולה לגרום לתמותה באחוזים גבוהים – לפי מחקר אחד על תינוקות עם מחלת לב מולדת, עד שליש (!) מהתינוקות מתו מהמחלה.

החיסון נגד RSV הוא חיסון סביל הקרוי Palivizumab, והוא מורכב מנוגדנים שמכוונים ספציפית נגד RSV. מכיוון שלא נוצרים נוגדנים אצל התינוק, יש צורך במתן מנות חוזרות של החיסון. ניסיון ליצור חיסון פעיל לא הוכתר בהצלחה בינתיים.

אוכלוסיית היעד לחיסון

החיסון מיועד כיום רק לפגים, ולא נמצא בתוכנית החיסונים השגרתית.

למידע נוסף אודות החיסון

האתר מנוהל ומתוחזק ע"י עמותת מדעת

פיתוח: דניאלה קרני-הראל

עיצוב ומיתוג: כרמי אהוביה


תרומה לעמותת מדעת

אנו עושים כל מאמץ כדי להנגיש מידע מבוסס-ראיות ומהימן בנושאי בריאות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים על מנת שהמידע המובא באתר יהיה העדכני והמדוייק ביותר, מגובה במקורות מדעיים ותואם את הידע המקצועי בתחומים הרלוונטיים. יחד עם זאת, אין במידע שבאתר כדי להוות המלצה רפואית. אנו מעודדים את מי שחפץ בהמלצות ועצות פרטניות בנושאים רפואיים לפנות באופן אישי לרופא/ה מורשה/ית או לבעל/ת רשיון באחד ממקצועות הבריאות הרלוונטיים.

מוזמנים לקרוא עוד על תהליך יצירת התוכן שלנו

הפרטיות שלכם חשובה לנו
האתר של מדעת עושה שימוש בעוגיות על מנת ליצור חוויה נעימה לכל המבקרים, אתם מוזמנים לקרוא על זה עוד ב דף תנאי המשתמש שלנו

Midaat © 2021 | מדעת - למען בריאות מושכלת